Ukupno: 82061

Terenska nastava 5. i 6. razreda u Zadar - 2013./2014.
Autor: Ana Ćurković, 6. 6. 2014.

Izlet u Zadar

Učenici 5. i 6. razreda naše škole otišli su na cjelodnevni izlet u naš peti po veličini grad u Hrvatskoj sa oko 70 000 stanovnika,  grad Zadar. Izlet je bio organiziran 3. lipnja 2014., a započeo je rano ujutro, polaskom iz Vele Luke u 5:30 katamaranom do Splita. Iako vrlo pospani, zbog ranog ustajanja, učenici nisu skrivali osmjehe sa svojih lica. Puni radosti i uzbuđenja, sa ruksacima na leđima, ušli su u katamaran. Vožnja katamaranom je vrlo brzo prošla, a u Splitu nas je u 8:15 čekao autobus putničke agencije „Perla“, s najljubaznijom Julijom. Krenuli smo prema autocesti A1, a Julija nam je pričala o svemu na što je bilo zanimljivo obratiti pozornost. Mali predah smo uzeli tako što smo se zaustavili na odmorištu Krka u 9:15. Nakon odmora nastavili smo svoje putovanje i stigli u Zadar oko 10:30. U Zadru smo najprije vidjeli Muzej antičkog stakla. Učenice su se jako iznenadile načinom izrade figura od stakla koje su bile u prilici vidjeti, a jako je bilo zanimljivo razgledavanje nakita od antičkog stakla koje datira još iz 1. st. n. e.

Nakon muzeja otišli smo do Trga pet bunara. Trg pet bunara smješten je u staroj gradskoj jezgri između Kapetanove kule, uz srednjovjekovni zid, i renesansnog bastiona Grimani na kojem je Perivoj kraljice Jelene Madijevke. Godine 1574. izgrađena je na tom mjestu najveća gradska cisterna sastavljena od komora, filtera i bunara za sabiranje, dok je gornju površinu činio pločnik i red od pet osmerokutnih bunarskih vijenaca po kojima je prostor i dobio ime.

Dugotrajna opsada prisilila je graditelje da predvide i osiguraju gradu dovoljnu količinu pitke vode. Sama konstrukcija cisterne tijekom stoljeća ostala je ista, dok je pločnik doživio promjene. Pločnik cisterne funkcionirao je kao trg s raznim sadržajima, a njegov niz od pet bunarskih vijenaca čini ga raritetom na ovim prostorima.

Nakon razgledavanja Trga pet bunara, otišli smo u restoran “Plazibat” u samom centru grada u samoj blizini kipa Sv. Krševana.

Nakon ručka razgledali smo katedralu sv. Stošije, trobrodnu romaničku građevinu, ujedno i najveću crkvu u Dalmaciji i čuli priču vezanu uz sv. Stošiju koja glasi ovako:

Udavši se preko volje za rimskog patricija Pubija, Stošija je odlučila ostati djevicom, na što ju je uvrijeđeni muž zatvorio u kućnu tamnicu. Teške trenutke koje je tu provodila ublažuje joj pismima podrške i ohrabrenja budući mučenik i svetac Krizogon (Krševan). Nakon smrti muža, sa skupinom sljedbenika prati Krševana do njegove mučeničke smrti u Akvileji. Put je zatim vodi u Sirmij, odakle se upućuje prema Solunu i ponovo vraća u Sirmij. Zbog pomaganja zatočenim kršćanima i ustrajnosti u svojoj vjeri, na koncu je bila i sama uhićena te mučenički umorena na lomači na otoku Palmariji kod Rima. Oko 804. god. zadarski biskup sv. Donat donosi njene kosti u Zadar i pohranjuje u crkvi koja od tada nosi njeno ime.

Izvana smo pogledali i crkvu Sv. Donata te Stup srama ili stup sramote koji je nekada bio poznato sredstvo kažnjavanja  na kojem je kažnjenik najčešće bio privezan i  javno prikazivan i izvrgavan ruglu.

Posljednje što smo vidjeli su bile Morske orgulje kojima, za razliku od običnih orgulja pogonjenih mjehovima ili zračnim pumpama, energiju daje more, odnosno valovi. Nalaze se na zapadnom dijelu zadarske rive u neposrednoj blizini Pozdrava Suncu . Pozdrav  Suncu pruža pogled na Zadarski kanal, otoke i na zalazak Sunca, čija je ljepota u Zadru posebno poznata. Ovim zahvatom u obalni prostor, Zadar je dobio novo mjesto okupljanja, ali i turističku atrakciju. Projekt Morskih orgulja dobio je Europsku nagradu za urbani javni prostor u svibnju 2006. godine.

Posljednje mjesto zaustavljanja bila nam je robna kuća Supernova, na samom izlasku iz Zadra. Naposljetku smo nastavili svoj put kući, najprije autobusom, a onda brodom. Kući smo stigli oko 21:00.

Edi Oreb